Publikační manuál
Chceš na Anarchistické knihovně zveřejnit text, ať už originální nebo přejatý odjinud? Na této stránce nalezneš zvyklosti, kterými se řídíme, a návody, které by ti při přidávání textu mohly pomoci.
Jak přidat nový text na knihovnu?
Zde se pokusíme v několika bodech shrnout jak přidat nový text na knihovnu. Doporučujeme si nejdříve přečíst zbytek publikačního manuálu.
-
V horní liště klikni na tlačítko "Archiv" a poté "Přidej nový text".
-
Dokaž, že jsi člověk.
-
Vyplň jednotlivá políčka informacemi, které víš.
Při přidávání vlastního textu, stačí do políčka "Zdroj" napsat "Vlastní text". -
Klikni na tlačítko "Vytvořit".
Neboj, svůj text si budeš moci před odesláním ještě prohlédnout na příští stránce a připadně upravit! -
Na levé straně vidíš editor, do kterého píšeš, a vpravo náhledové okno, které ti ukazuje, jak bude tvůj text opravdu vypadat.
Měj na paměti, že náhled se neaktualizuje automaticky. Musíš kliknout na tlačítko "Náhled / Znovu načti a aplikuj filtry" pod editorem vlevo, aby se aktualizoval. Neměj strach, když se náhled neaktualizuje okamžite, zabere to pár vteřin.
-
Knihovna je také vybavena spoustou rad k formátování, které najdeš, když na stránce sjedeš o kousek dolů. Jsou schované na levé straně v okně "Tahák pro markup".
-
Teď doporučujeme přidat do textu různé obrázky nebo přebal, pokud jsou ti k dispozici. Učiníš tak tlačítkem "Přidej přílohu".
Až se obrázek nahraje, tak si zvol, jestli ho chceš vložit do textu, nebo použít jako přebal.
Samozřejmě pokud žádné obrázky nebo přebal nemáš, vůbec to nevadí. Knihovna se soustředí hlavně na samotný text, obrázky jsou jen bonus a neměly by být stěžejní částí přidávaného textu.
Zmiňujeme, že k obrázkům samx přidáváme jejich popis (alt-text), aby byly dostupné uživatelstvu čteček obrazovek, protože AmuseWiki, software této knihovny, to bohužel běžnému uživatelstvu neumožňuje. -
Pokud tvůj text vypadá tak, jak chceš, můžeš do políčka "Prosím krátce popiš změny" napsat, že přidáváš nový text a připadně nějakou svoji krátkou zprávu. Poté už stačí jen kliknout na tlačítko "Uložit" a tvůj text se odešle!
Email není třeba vyplňovat, protože automatické odesílání zprávy o stavu textu nefunguje.
Pokud máš jakékoliv dotazy, neváhej nás kontaktovat!
Přejaté texty
Přejaté texty jsou texty poprvé vydané jinde než na Anarchistické knihovně, které zde poskytujeme k prohlížení a ke stažení.
Zachovej pokud možno přesné znění. Uveď co nejpřesněji verzi textu, např. ISBN nebo URL stránky, na které jsi text našlx, a datum jeho přidání na Anarchistickou knihovnu. Najdeš-li však chyby či stylistické nedostatky, můžeš je opravit a k textu shrnout, které úpravy byly provedeny.
Někdy je také třeba upravit typografii, aby se zachoval význam, ale využily se možnosti AmuseWiki (softwaru této knihovny).
Vlastní texty
Vlastní texty jsou takové, jichž jsi autorstvem a poprvé vyjdou na Anarchistické knihovně. Pokud např. zastupuješ kolektiv a chceš na knihovnu dodat jeho texty, jde o přejatý text (od kolektivu, který zastupuješ).
Pokud máš zájem svůj vlastní text vidět na Anarchistické knihovně, napiš nám prosím email! Anonymní publikace vlastních textů nebo publikace pod pseudonymem je možná - preferujeme však, když nás kontaktuješ.
Jak probíhá schvalování vlastního textu?
Anarchistická knihovna je projekt jednoho specifického autonomního kolektivu. Nemáme povinnost na knihovnu přidávat texty, které z různých důvodů nechceme (např. je považujeme za tematicky nevhodné, škodlivé, nebo v rozporu s našimi hodnotami). Zároveň v souladu s principem svobodného sdružování podporujeme vznik jiných anarchistických knihoven s jinými edičními plány. Pro případnou pomoc nás stačí kontaktovat.
Text poslaný na email
Než tvůj vlastní text zveřejníme na knihovně, tak si ho pořádně přečteme, pobavíme se o něm a posoudíme, zda je pro knihovnu vhodný. Pokud se vyskytnou nějaké otázky, dáme ti vědět na email! Poté tvůj text schválíme a bude veřejně dostupný na knihovně.
Anonymní zaslání na knihovnu
Pokud nám text zašleš anonymně na knihovnu pomocí návodu, tak si tvůj text také přečteme a pobavíme se o něm. Když ho uznáme za vhodný, schválíme ho a objeví se na knihovně.
Nevýhodou tohoto postupu je to, že pokud budeme mít jakýkoliv dotaz nebo problém, který by nám bránil ve schválení tvého textu, nemůžeme tě bohužel kontaktovat, a tvůj text se tak na knihovně pravděpodobně neobjeví.
Samozřejmě jsme rádx za jakýkoliv obdržený text a snažíme se o to, aby se na knihovně objevil!
Vlastní překlady
Nějakým způsobem uveď verzi překladu, třeba tak, že se pod překlad podepíšeš (pseudonymem, chceš-li). Usnadní to odlišení případných více překladů stejného textu.
Pro kvalitní překlad doporučujeme, aby se na překlad podívali alespoň dva nezávislí lidé. Např. jeden člověk udělá překlad a druhý jazykové korektury.
U některých pojmů není jasný překlad, např. proto, že v češtině prostě ještě neexistuje alternativa (např. pojmy týkající se genderů). Doporučujeme se proto poradit s co nejvíce lidmi (a podívat se na jiné texty) aby došlo k co nejpřesnějšímu překladu. Můžeš nám také napsat.
Typografie
Pro příjemné rozložení textu na stránce a mezer mezi znaky je třeba dodržovat typografická pravidla. Zde je jejich přehled. Nejsou to ale rigidní pravidla.
Speciální znaky
Pro psaní speciálních znaků (jako např. â či ≈ a “) na Linuxu doporučujeme použít klávesu Compose Key. Např. následujícím příkazem (pro X11 a ne Wayland) ji lze nastavit na tlačítko print-screen: setxkbmap -option compose:prsc
Gramatika
Pro kontrolu gramatiky doporučujeme prirucka.ujc.cas.cz.
Gender-neutralita
Anarchistická knihovna je i anarcho-feministická, proto je mezi našimi cíli rozvrácení patriarchátu. Uvědomujeme si, že v současné společnosti sahá moc patriarchátu do samotného jazyka, který používáme. Proto se snažíme v textech tento svazující vliv rozdrtit.
Jaký to má konkrétní důsledek pro texty zde? Snažme se respektovat existenci marginalizovaných genderů a sexualit a vymaňovat se z generického maskulina tam, kde je to zdvořilé. Snažme se taktéž s jazykem experimentovat a hledat jeho nejosvobozenější podobu.